Search
Search
Kaip pasirinkti namo administratoriu

Kaupiamosios lėšos: ką vertėtų žinoti?

Visi daugiabučių gyvenamųjų butų ir kitų patalpų savininkai kiekvieną mėnesį moka kaupiamąsias lėšas, o namo administratorius kiekvieną mėnesį šias kaupiamąsias lėšas apskaičiuoja, surenka ir apskaito. Gyventojams, norintiems sužinoti savo daugiabučio namo sukauptų lėšų dydį tereikia prisijungti prie Kauno butų ūkio savitarnos sistemos, kurioje taipogi galima rasti svarbią informaciją, susijusią su daugiabučio namu administravimu, technine priežiūra, planuojamais bei atliktais remonto darbais.

LR Vyriausybė yra nustačiusi, kad iki tol, kol bus parengtas ir patvirtintas ilgalaikis planas, o kartu su juo – mėnesinės kaupiamosios įmokos tarifas, apskaičiuojant mėnesinės kaupiamosios įmokos dydį yra taikomas minimalus kaupiamosios įmokos tarifas: daugiabučiams namams, kurių naudingas plotas iki 3000 kv. m. – 0,05 Eur už kv. m, o kurių naudingas plotas 3000 kv. m ir daugiau – 0,03 Eur už kv. m.

Kaupiamosios lėšos yra naudojamos namo bendrojo naudojimo objektams atnaujinti pagal privalomuosius statinių naudojimo ir priežiūros reikalavimus. Visi daugiabučio namo darbai (įvairūs remonto darbai, skirti atnaujinti ar suremontuoti bendrojo naudojimo objektus – stogą, sienas, laiptinės duris ir t.t.), kuriems bus naudojamos kaupiamosios lėšos, turėtų būti nurodomi ilgalaikių (dviejų ir daugiau metų) darbų plane, kuriame taip pat nurodoma darbų preliminari kaina ir atlikimo terminai. Ilgalaikį planą sudaro daugiabučio namo administratorius, o apskaičiuotas kaupiamosios mėnesinės įmokos tarifas kartu su ilgalaikiu planu yra tvirtinamas butų ir kitų patalpų savininkų daugumos (ne mažiau kaip 50 proc. + 1) sprendimu.
Bendraudami su gyventojais dažnai susiduriame su klausimais apie kaupiamųjų lėšų likutį. Butų savininkai, kiekvieną mėnesį mokėdami mokesčius neatkreipia dėmesio, kad standartinio dydžio 50 kv.m. butas per mėnesį sukaupia 1,50-2,50 Eur. Taikant minimalaus dydžio kaupiamųjų lėšų tarifą sukaupti reikšmingą sumą didesniems remonto darbams nėra galimybių, todėl administruojamų namų gyventojams siūlome apsvarstyti kaupiamųjų lėšų tarifo didinimo klausimą.
Svarbu paminėti, kad parduodant butą, nepanaudotos kaupiamosios lėšos nėra grąžinamos ankstesniam buto savininkui. Teisingai priskaičiuotos, bet nepanaudotos kaupiamosios lėšos nėra laikomos permoka.

Susiję straipsniai