Nors apie kvartalinės daugiabučių namų renovacijos naudas viešojoje erdvėje randama vis daugiau informacijos, miestų gyventojai šį senų namų bei kiemų atnaujinimo būdą tebesutinka įtariai. Ir tai – natūralu, mat dažniausiai skeptiškai žvelgiame į tai, kas mums nauja ir dar nepažinta.
Vis tik Kauno būsto modernizavimo specialistai pabrėžia, kad kvartalinės renovacijos idėja tikrai nėra tik graži vizija, kuriai nelemta išsivystyti. Tačiau ko reikia, kad miestų kvartalai pradėtų keistis? Kodėl modernizuoti kvartalą yra efektyviau ir naudingiau, nei pavienį daugiabutį namą ir tik jo kiemą? Apie tai šiandien ir pasakojame.
Rezultatas priklauso nuo gyventojų
Nežinantiems primename, kad kvartalinė renovacija – modernizacijos būdas, kuomet tvarkomi yra ne tik pavieniai daugiabučiai namai, tačiau ir viso kvartalo inžinerinė infrastruktūra, gatvių apšvietimas, vaikų ir poilsio bei automobilių stovėjimo aikštelės.
Vis tik tam, kad kvartalinės renovacijos vizija taptų realybe, reikia įdėti daug pastangų bei darbo. Šios vizijos rezultatai, anot KBMA specialistų, daugiausia priklauso nuo to, ar savo gyvenamąja aplinka besirūpinantys daugiabučių namų gyventojai pradės mąstyti bendruomeniškai.
Kvartalų energinio efektyvumo didinimo programa, kurios tikslas – skatinti daugiabučius modernizuoti grupėmis ir ištisais kvartalais, Lietuvoje pradėta vystyti dar 2015 metais. Nuo to laiko įvykdytas ne vienas sėkmingas projektas, tačiau jei gyventojai būtų aktyvesni bei labiau bendruomeniški, šiuo metu Lietuvoje jau galėtų būti įgyvendinta žymiai daugiau kvartalinės renovacijos projektų.
Gyventojai bijo pokyčių ir permainų
KBMA specialistai pasakoja, kad pradėjus kalbėti apie kvartalinės renovacijos idėją atrodė, kad žmonės to ir telaukia. Juk daugelis daugiabučių namų kiemų, kaip ir patys daugiabučiai, laukė modernizacijos net keletą dešimtmečių. Vis tik realybė pasirodė kiek kitokia – žmonės pasyviai priėmė galimybę pakeisti savo gyvenamąją aplinką ir ją pagerinti.
Tačiau svarbu suprasti tai, kad būtent kvartalinė renovacija suteikia galimybę ne tik gyventi gražiau ir jaustis savo sklypo šeimininkais bei galėti. Tai – taip pat proga daugiau bendrauti su kaimyninių daugiabučių gyventojais, prisidėti prie gamtos tausojimo. Modernizacija kvartalais suteikia galimybes kompleksiškai išspręsti problemas bei efektyviau suplanuoti teritorijas.
Būtent kvartalinės renovacijos dėka miestas gali būti nuolatos tinkamai prižiūrimas ir tvarkomas. Tad verta pagalvoji, galbūt norisi prie tos gražios aplinkos kūrimo prisidėti kiekvienam?
Svarbu galvoti ne tik apie save
KBMA specialistai pabrėžia, kad tam, kad miestas gražėtų ir taptų tvaresnis, gyventojai privalo išmokti gyventi bendruomenėse ir siekti bendrų tikslų. Ir nors egzistuoja žmonių, kurie yra nusiteikę prieš absoliučiai visas iniciatyvas, dažniausiai tokių žmonių nebūna absoliuti dauguma.
Kiekvienas daugiabutyje priimtas sprendimas – lyg nedidelis mūšis, laimėtas aktyvių, iniciatyvių ir pokyčių nebijančių gyventojų. Entuziastingi žmonės visada gali šį mūšį laimėti, nes jų yra dauguma. Tačiau norint pasiekti šį tikslą reikia susivienyti.
Kvartalinė renovacija – būdas į senuosius daugiabučių kvartalus pritraukti jaunus žmones.
Turite klausimų? Norite daugiau sužinoti apie būsto renovaciją bei Kauno miesto programą „(R)evoliucija“? Kreipkitės: el. paštu: info@kbma.lt arba telefonu: +370 649 48495.