Kiekvienu pastatu reikia rūpintis, jį prižiūrėti bei laiku reaguoti į atsiradusius jo defektus. Lietuvoje dauguma daugiabučių namų statyti iki 1993 metų. Tai reiškia, kad jų inžinerinės sistemos pasenusios, jie energetine prasme nėra efektyvūs ir, žinoma, šiuolaikiniame architektūriniame kontekste atrodo ne itin patraukliai.
„Kiekvieną pastatą reikia nuolatos prižiūrėti. Tarkim, gerai prižiūrimas automobilis tarnauja ilgiau. Lygiai taip pat ir su pastatu – jo ilgalaikiškumas priklauso nuo to, kaip jis prižiūrimas“, – įsitikinęs Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto (KTU ASI) mokslininkas Mindaugas Augonis.
Kauno būsto modernizavimo agentūros (KBMA) surengtame seminare „Daugiabučių namų modernizavimas: ką turėtų žinoti bendruomenių atstovai?“ jis skaitė pranešimą tema: „Daugiabučių namų defektai ir ilgaamžiškumas“.
Tad kokie dažniausiai pasitaikantys senų daugiabučių defektai? Nuo ko jie priklauso bei kaip su jais kovoti? Apie tai mokslininkas ir pasakoja.
Mūrinių namų sienų defektai: su kokiomis problemomis susiduriame dažniausiai?
Daugiabučių namų sienų defektai gali būti rimta problema, kurios sprendimo, anot M. Augonio, negalima atidėlioti. Viena dažniausių sienų defektų priežasčių – pamatų sėdimas.
„Senesnių pastatų pagrindo nusėdimas gali atsirasti dėl grunte prakiurusių kanalizacijos ar lietaus nuotekų vamzdžių. To rezultatas – gruntas po pamatais silpnėja, pamatai deformuojasi ir iššaukia plyšių sienose atsivėrimą. Jei sienoje atsirado plyšys, reikia stebėti jo vystymąsi. Tam galima naudoti įvairius markerius (plyšio pločio matuoklius), kurie rodo, kaip greitai plyšys veriasi ir ar jis stabilizuojasi. Naujo pastato pamatų sėdimas dažniausiai stabilizuojasi per pirmus 3–5 metus. Ir jei per tą laikotarpį buvo atsivėręs plyšys, kuris vėliau nustojo plėstis, jį galima užtaisyti“, – aiškina jis.
Pašnekovas nurodo, kad vasarą plyšiai dėl vyraujančios aukštesnės temperatūros mažėja, o žiemą plečiasi. Jei plyšiai nedideli – gali būti atliekamas paprastas remontas. Vis tik, jei plyšiai vystosi toliau, o kartu atsiranda ir kito pobūdžio deformacijų, reikia ieškoti defektų atsiradimo priežasčių ir nedelsiant jas šalinti.
Plytų erozijos negalima ignoruoti
M. Augonis įvardija ir dar vieną defektą, galintį turėti neigiamos įtakos sienų ilgalaikiškumui. Tai – plytų erozija.
„Plytų erozija gali atsirasti dėl prastos plytų kokybės bei dėl vėjo ir drėgmės poveikio . Tai – procesas, kai plytos pradeda irti arba silpnėti dėl ilgalaikio aplinkos veiksnių poveikio. Erozija gali sukelti plytų paviršiaus pažeidimus, skilimus ir jų silpnėjimą“, – nurodo pašnekovas.
Šią problemą padeda išspręsti sienų remontas arba pastato modernizavimas. Modernizavimo metu išorės sienos yra uždengiamos nauja fasadine danga, taip apsaugant jas nuo tolimesnio aplinkos poveikio.
„Pastato sienų tarnavimo laikas tokiu būdu pailgėja“, – pabrėžia mokslininkas.
Svarbu tai, kad plytų erozija ne tik gadina pastato išvaizdą, bet ir neigiamai veikia sienų ilgalaikiškumą. Nesiimant jokių priemonių erozija su laiku apims vis gilesnius sluoksnius ir remonto kaštai tik augs.
Svarbu savo namus prižiūrėti atsakingai
M. Augonis nurodo, kad labai svarbu tinkamai atlikti daugiabučių namų techninę priežiūrą. Jei pastebimi defektai – būtina imtis atitinkamų priemonių jiems pašalinti, siekiant išvengti pastato konstrukcijų neleistino nusidėvėjimo, o tuo pačiu užtikrinti pastato ilgalaikiškumą.
„Jei pastatą nusprendėte modernizuoti, negalima išorinių sienų „šiltinti“ drėgnu ar šaltu periodu. Tai ypač aktualu blokiniams namams. Drėgmė tokiu atveju kaupsis išorės blokuose ir po pastato atnaujinimo ji negalės laisvai pasišalinti. Tai atsilieps ne tik sienoms, bet ir blokų plieninių jungčių ilgalaikiškumui. Išorės konstrukcijų modernizacija turi būti atliekama sausoje aplinkoje, laikantis visų konstrukcinių reikalavimų“, – teigia pašnekovas.
Jis primena, kad senų daugiabučių namų defektai gali būti įvairūs. Jie priklauso nuo pastato amžiaus, naudotų statybinių medžiagų kokybės, namo priežiūros, aplinkos sąlygų ir pan. Tinkamai prižiūrimi namai džiugins gyventojus savo ilgalaikiškumu, o kokybiškai modernizuoti būstai tarnaus ilgai bei atrodys estetiškai.
Šaltinis: www.kbma.lt