Search
Search

Juridiniams asmenims ir bendrijoms – parama saulės ir vėjo elektrinėms įsirengti

Labai mažos, mažos įmonės, ūkininkai, bendrijos atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos kviečiamos teikti paraiškas saulės elektrinėms iki 500 kW ir vėjo elektrinėms iki 3 MW įsirengti.

Energetikos ministerijos inicijuojamuose projektuose iš viso skirta 81,7 mln. eurų iš Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „Naujos kartos Lietuva“ lėšų – 63,7 mln. eurų saulės ir 18 mln. eurų vėjo elektrinių projektams įgyvendinti. Paramą administruos Lietuvos energetikos agentūra (LEA).

Atsinaujinančių išteklių energijos ir piliečių energetikos bendrijos – tai gyventojai, jungiami bendrų tikslų ir kartu gaminantys ir vartojantys elektros energiją iš atsinaujinančių energetikos išteklių. Atsinaujinančių išteklių energijos bendrija gali būti pripažįstama viešoji įstaiga leidimo gaminti elektros energiją išdavimo metu, kai Valstybinė energetikos reguliavimo taryba patvirtina, kad juridinis asmuo atitinka bendrijai keliamus reikalavimus.

Dėl juridinio subjekto pripažinimo atsinaujinančių išteklių energijos bendrija gali kreiptis jau kurį laiką veikiantys arba naujai įsteigti juridiniai asmenys. Piliečių energetikos bendrijos nariais gali tapti ir didesnės įmonės.

Labai mažos, mažos įmonės, ūkininkai, atitinkantys labai mažos ar mažos įmonės kriterijus; bendrijos, kai jos bent vienas dalininkas yra labai maža ar maža įmonė, ūkininkas, gali gauti iki 35 proc. paramos intensyvumą, o likusios bendrijos – iki 45 proc. Paramos intensyvumas bus skaičiuojamas nuo fiksuoto dydžio: 896 eurai už 1 kW įrengiamos saulės elektrinės galios ir 1608 eurai už 1 kW įrengiamos vėjo elektrinės galios.

Parama bus teikiama gamintojams savo ar ūkio poreikiams, o ne gaminantiems vartotojams. Kartu su paraiška turės būti pateiktas leidimas plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus arba elektrinės prijungimo prie energetikos tinklų prijungimo sąlygos. Jei šių dokumentų neturima, nuo paraiškos patvirtinimo bus suteiktas 3 mėn. laikotarpis juos gauti. Saulės elektrinės turės būti įsirengtos ne ilgiau kaip per 18 mėn., o vėjo – per 30 mėn.

Planuojama, kad 2025 m. bus sukurta 220 MW saulės ir 2026 m. 30 MW vėjo elektros energijos gamybos pajėgumų.

Su prioritetiniais atrankos kriterijais ir kvietimų sąlygomis bus galima susipažinti www.ena.lt. LEA kvietimus teikti paraiškas paskelbs š. m. birželio mėnesio pabaigoje.

Šių metų vasaros pabaigoje labai mažos, mažos įmonės, ūkininkai ir bendrijos taip pat sulauks kvietimo teikti paraiškas individualiems kaupimo įrenginiams įsirengti už beveik 6 mln. eurų sumą.

Šaltinis https://enmin.lrv.lt/lt/naujienos/juridiniams-asmenims-ir-bendrijoms-parama-saules-ir-vejo-elektrinems-isirengti

Susiję straipsniai